FAQ - Pytanie i odpowiedzi
Jak opłacać Abonament
Termin, kwota i sposób opłacania abonamentu zawarte są w umowie o świadczenie usług internetowych. Standardowym sposobem opłacania abonamentu jest przelew bankowy lub przekaz pocztowy na konto COMP-SERWIS. Wpłat można również dokonywać w Biurze Obsługi Klienta. Wpłata musi zostać zaksięgowana na koncie nie później niż w dniu wyznaczonym w umowie (zazwyczaj jest to 8. dzień każdego miesiąca). W tytule przelewu powinny znaleźć się informacje jednoznacznie identyfikujące nadawcę, czyli: imię, nazwisko i adres osoby, z którą zawarta jest umowa; poprawny numer rachunku bankowego (indywidualny); tutuł wpłaty (miesiąc za jaki płacimy abonament).
Każdy nasz Klient otrzymuje indywidualny numer rachunku bankowego, na który dokonuje wpłat.
Internet bezprzewodowy 2,4 czy 5 Ghz
Internet bezprzewodowy to typ sieci Internetowej, w które sygnał do klienta końcowego jest dosyłany drogą radiową. Starsze instalacje radiowe pracują w częstotliwości 2,4 GHz, nowsze w 5 GHz. Przesyłany sygnał jest oczywiście cyfrowy i wymaga odpowiednich urządzeń do jego odbioru. Dzięki profesjonalnym radioliniom do Klienta końcowego możemy przesłać nawet łącze o przepustowości 50Mbps. Standardowo jednak montowane przez nas urządzenia umożliwiają uzyskanie przepustowości do 20 Mbps.
Technologia przesyłu sygnału internetowego w częstotliwości 2,4 GHz jest mocno podatna na zakłócenia (np. od innych sieci lub urządzeń wykorzystujących tę częstotliwość). Zakłócenia te mogą powodować obniżoną prędkość transmisji, a przez to mniej komfortowe korzystanie z Internetu. Nie zawsze tak się dzieje, ale zagrożenie zakłóceniami jest dużo wyższe niż w przypadku przesyłania sygnału w częstotliwości 5 GHz. W praktyce - anteny działające w częstotliwości 5 GHz zapewniają bardziej stabilny sygnał i wyższą prędkość. Częstotliwość 2,4 GHz używana jest już raczej tylko do połączeń bezprzewodowych wewnątrz budynków (wykorzystują ją routery bezprzewodowe i access pointy).
Posiadam kilka komputerów, ile zapłacę za Internet
W naszej sieci Klient może podłączyć dowolną ilość komputerów w ramach swojej instalacji bez żadnych dodatkowych opłat miesięcznych. Wystarczy, że używa urządzeń w paśmie 5Ghz z routerem. Inni operatorzy często pobierają opłaty za kolejne komputery – u nas jest wszystko w tej samej cenie. U nas płacisz za transfer.
Jak przebiega instalacja Internetu
Każdy rodzaj instalacji (bezprzewodowa, kablowa, światłowodowa ) inaczej wygląda, dlatego też w różny sposób przebiega ich instalacja.
Na terenie sieci COMP-SERWIS, Klienci podłączeni są w trzech w/w technologiach.
Jeżeli istnieje wstępna możliwość zainstalowania Internetu w Państwa lokalizacji (kontakt z BOK w celu zamówienia usługi), w niektórych przypadkach potrzebne jest jeszcze sprawdzenie warunków technicznych na miejscu. Podczas wizyty technik sprawdzi możliwości zamontowania anteny, uzgodni przebieg okablowania i poinformuje o ewentualnej konieczności przewiercenia otworów na przewód lub czasem konieczności zastosowania specjalnych masztów. Z reguły będzie konieczność dostania się na dach budynku (w przypadku Internetu drogą bezprzewodową).
W przypadku sieci kablowych i światłowodowych, okablowanie prowadzone jest specjalnymi rurarzami w klatkach schodowych, natomiast od głównej instalacji do mieszkania prowadzony jest pojedyńczy kabel w wąskiej rurce.
Jeżeli weryfikacja na miejscu okaże się pozytywna i nie będzie przeszkód do zamontowania Internetu, podczas tej samej wizyty lub w innym dogodnym terminie można przystąpić do instalacji, która trwa ok. 1-3 godzin.
W przypadku Internetu dostarczanego drogą bezprzewodową, w uzgodnionym wcześniej miejscu zostanie zamontowana antena (zwykle na niewielkim uchwycie na kominie, na maszcie lub na ścianie koło okna,). Od anteny do komputera przeprowadzony zostanie kabel ethernetowy. Zwykle wiąże się to z wykonaniem jednego lub kilku otworów w ścianie lub stropie. W pobliżu komputera będzie potrzebne wolne gniazdko prądowe, do którego wpięty będzie zasilacz anteny (zasilacz 12-24V).
Każda instalacja (bezprzewodowa, kablowa, światłowodowa) zakończona jest pojedyńczym portem. W przypadku gdy Klient potrzebuje podłączyć większą ilość komputerów, lub posiadać w mieszkaniu sieć bezprzewodową, instalowany jest dodatkowo router WiFi.
Powyższy opis oczywiście może się różnić w przypadku bardziej rozbudowanych instalacji.
Przekierowanie portów
Większość nowych instalacji internetowych jest konfigurowana w taki sposób, że komputer klienta jest za tzw. NAT-em, czyli adres IP danego komputera nie jest widoczny dla komputerów z zewnątrz sieci. Niektóre programy P2P i FTP, oprogramowanie do monitoringu, wymagają takiej widoczności, ponieważ potrzebują bezpośrednio się ze sobą łączyć.
Aby było to możliwe należy odpowiednio przekierować porty na swoim urządzeniu nadawczo-odbiorczym lub routerze.
W przypadku takiej konieczności, proszę o kontakt z Biurem Obsługi Klienta COMP-SERWIS lub przesłanie wiadomości email, podając dane osoby, z którą zawarta jest umowa o świadczenie usług internetowych, rodzaj portów, adres IP urządzenia w sieci Klienta (za routerem).