Co to jest Internet

Internet jest ogólnoświatową siecią komputerową (http://pl.wikipedia.org/wiki/Internet), do której teraz podłączony jest również Twój komputer. Internet w ogólnym znaczeniu to sieć komputerowa, czyli wiele połączonych ze sobą komputerów, zwanych również hostami, natomiast WWW to usługa internetowa.

Dzięki Internetowi możemy korzystać z wielu usług, z których najbardziej popularne jest przeglądanie stron www i korzystanie z poczty elektronicznej (e-mail).

Dzięki sieci Internet, mamy również możliwość:

  • korzystania z komunikatorów do rozmów na żywo z przyjaciółmi,
  • łączenia się z sieciami P2P i FTP w celu wymiany plików,
  • korzystania z forów i list dyskusyjnych na każdy temat,
  • kupowania w sklepach i na aukcjach internetowych,
  • korzystania z banków bez wychodzenia z domu,
  • grania i słuchania muzyki przez Internet,
  • rozmów telefonicznych,
  • …oraz wiele, wiele innych.

Już dziś, jeżeli posiadasz łącze o odpowiedniej jakości, możesz także zainstalować telefon, który zamiast do gniazdka telekomunikacyjnego, będzie podłączony do Internetu (za pomocą bramki internetowej). Dzięki temu rozmowy będą o wiele tańsze.

Bezpieczeństwo

Korzystanie z Internetu jest bezpieczne, jednak pod pewnymi warunkami. Tak jak w realnym życiu, tak i w Internecie mogą zdarzyć się nieuczciwe osoby, które w różny sposób będą próbowały wykraść nam jakieś dane lub po prostu coś nam uszkodzić. Przestrzeganie paru zasad pozwoli jednak zminimalizować potencjalne ryzyko.

Przede wszystkim powinniśmy zainstalować program antywirusowy. Polecamy zakup licencjonowanego programu antywirusowego lub przynajmniej darmową instalację np. ze strony www.avast.com. Można zainstalować również tzw. zaporę ogniową (Firewall), jednak należy mieć na uwadze, że niepoprawnie skonfigurowany program antywirusowy i firewall mogą blokować niektóre usługi internetowe lub nawet funkcje komputera.

Korzystając ze stron www, uważać należy aby nie korzystać z witryn o podejrzanej zawartości, a jeśli już wejdziemy na taką stronę, nie należy ściągać ani uruchamiać żadnych programów pochodzących z tej witryny.

Używając internetowych serwisów bankowych lub sklepów, uważać należy, żeby nie paść ofiarą oszustwa polegającego na podstawieniu fałszywej strony, łudząco podobnej lub wręcz identycznej z rzeczywistą stroną, z której chcemy skorzystać.

Nigdy nie należy podawać swoich danych, numerów PIN, numerów kart kredytowych, haseł itp. innym osobom lub w miejscach, co do których nie mamy stuprocentowej pewności.

Nie należy wysyłać innym, ani nie ściągać danych (np. muzyki lub filmów), które mogą być objęte prawami autorskimi.

Zapraszamy także na stronę Microsoftu, na której znaleźć można sporo informacji na temat bezpieczeństwa w Internecie:
http://www.microsoft.com/poland/athome/security/online/default.mspx

Czy korzystanie z Internetu jest płatne

Abonament, który jest comiesięcznie opłacany firmie COMP-SERWIS, obejmuje dostęp do sieci Internet. Konkretne treści, usługi i inne zasoby, które można znaleźć w Internecie w dużej mierze są całkowicie bezpłatne, jednak w niektórych przypadkach mogą być objęte dodatkową opłatą. W takim wypadku na pewno na danej stronie będzie informacja na temat kosztów i sposobów płatności.


Jak włączyć Internet

Jeśli korzystasz z Internetu dostarczonego przez COMP-SERWIS, nie musisz podejmować żadnych specjalnych działań, aby połączyć się z siecią. Podczas montażu technicy skonfigurowali Twój komputer tak, aby działał w sieci COMP-SERWIS. Po włączeniu komputera automatycznie uruchamia się połączenie internetowe. Żeby skorzystać z sieci Internet, musisz jedynie uruchomić odpowiedni program – w zależności od tego, co chciałbyś zrobić. 

Zacznij od uruchomienia przeglądarki stron www.
Większość komputerów domyślnie ma zainstalowany program Internet Explorer, jednak opcjonalnie możesz również korzystać z takich przeglądarek jak: Opera, Google Chrome, Mozilla Firefox.

Po uruchomieniu programu, wpisz adres interesującej strony internetowej. Na początek zapraszamy na najpopularniejsze witryny:

www.google.pl Wyszukiwarka wszystkiego, co można znaleźć w Internecie.
www.onet.pl Portal internetowy Onet
www.wp.pl Portal internetowy Wirtualna Polska
www.gazeta.pl Potral internetowy Gazeta.
www.interia.pl Portal internetowy Interia.
www.allegro.pl Serwis z aukcjami i sklepami internetowymi.
www.nasza-klasa.pl Serwis społecznościowy, w którym można odnaleźć przyjaciół z lat szkolnych i nie tylko.
www.facebook.com Ogólnoświatowy serwis społecznościowy.
www.youtube.pl Serwis z krótkimi filmami nadsyłanymi przez użytkowników.
www.wikipedia.pl Internetowa encyklopedia tworzona przez internetową społeczność.
www.gadugadu.pl Strona najpopularniejszego komunikatora Gadu-Gadu.
www.skype.com Strona programu do komunikacji głosowej przez Internet.